vene
Fotoraamatu loomise abi
 

Kuidas luua uut fotoraamatut?
Fotode käitlemine
• Fotode resolutsioon ja kvaliteedi kontrollimine
• Küljenduse mallid

  Kuidas luua uut fotoraamatut?

Klikka “Fotoraamatud” menüüs “Loo uus” nupule. Avaneb fotoraamatu koostamise juhendaja aken, kust saad valida soovitava fotoraamatu suuruse ja kaane tüübi. Raamatu nimetusele on lisatud meie tootekood (näiteks R41), mille järgi saab vaadata hinnakirjast sobiva toote maksumuse.
NB! Fotoraamatu maht võib olla alates 10-st (1 leht = 2 lehekülge) kuni 320 lk-ni. VEKfotoraamatu mahu arvestus käib lehtede arvu järgi, sest lehekülgi saab trükkida ainult paarikaupa.
Albumeid on võimalik valida horisontaal-, vertikaalpaigutusega ja ruudukujulisi, foto- või kunstnahast kaantega ning viies erinevas suuruses (20 x 15 cm, 20 x 20 cm, 26 x 20 cm, A4 (29,7 x 21 cm) ja 30 x 30 cm). Kui soovid alustada oma raamatu loomist nn “puhtalt lehelt”, siis klikka “Alusta tühja raamatuga” ning avaneb fotoraamatu töötasapind.
Kui soovid kasutada lihtsamat lahendust, siis soovitame kasutada fotoraamatu koostamise juhendajat, mille abil saab sammude kaupa luua kiiresti oma album:
1. Vali raamatu formaat 14 erineva formaadi hulgast (sh kunstnahast kaantega, mille värvid saab valida ostukorvis);
2. Vali fotoraamatule teema paljude näidiste seast;
3. Vali oma arvutist või internetist (Picasa, Flicker, Facebook) albumile pildid. Albumis võib olla fotosid 11-st kuni 1278-ni.
4. Fotoraamatu piltide eelvaate albil saad enne albumi loomist pilte kontrollida ja määrata kaanepildi;
5. Lisa pealkiri esikaanele või esileheküljele;
6. Veelkord on võimalik enne albumi loomist pilte vastavalt soovile ümber korraldada;
7. Näed enne fotoraamatu loomist kokkuvõtet, kus on näidatud ka orienteeruv lehekülgede arv, mille alusel saab (Vaata Kodu/Hinnakiri, kus on lisatud ka mugav hinnakalkulaator ja -tabel) arvutada fotoraamatu lõpliku maksumuse enne selle ostukorvi saatmist.
Klikka “Lõpeta” ja loodud fotoraamat avatakse töötasapinnal, kus saab detailsemalt albumit redigeerida. Võimalik on lehekülgi lisada ja kustutada (ainult paarikaupa), lisada fotosid, neid eemaldada, suurendada, vähendada, muuta asukohta, pöörata, joondada, saata esi- või tahaplaanile, lisada varje, must-valget ja seepia filtrit, tuhmistada, eemaldada punase silma defekti ning muuta pilti kirkamaks. Saab ka lisada fotodele allkirju ja muid tekste, raame ning ornamente, vahetada taustapilte jpm.
Vaata ka fotoraamatu rakenduse ikoonide tähendusi.

  Fotode käitlemine

Fotosid 90° pöörata saab klikates vasakul ja paremal all nurkades asetsevatele nooltele “Pööra vastupäeva” ja “Pööra päripäeva”. Vabalt pöörata saab fotosid klikates vasakul all nurgas asuvale kahe ringikujulise noolega ikoonile “Klikka ja lohista ikooni pildi pööramiseks” ning pöörates fotot täpselt niipalju kui vaja. Kui soovid fotode asukohta vahetada, siis klikates foto allosas asuvale kahe paralleelse noolega ikoonile “Klikka ja lohista pilt teisele pildile, et vahetada nende kohad” ning lohista pilt teisele vahetatavale pildile. Kui soovid pilti kustutada, siis kustuta lihtsalt oma arvuti klaviatuuri “Delete” klahvi abil.
Piltide lisamiseks lisa soovitud pildid kõigepealt allolevale pildiribale, seal vasakul asuvale “+” nupule klikates. Pildiribal asetsev pilt lohista seejärel albumi soovitavasse asukohta. Avaneb aken “Kuidas jätkata?”, kus saad teha valiku, et kas pilt asetada üle lehekülje taustana, üle kahe lehekülje taustana või tausta kattuvusena (st pilt muutub läbipaistvaks ja sulandub ühte taustapildiga). Kui klikkad aknas olevale menüüribale “Pilt küljendusel”, siis pilt lisatakse, automaatselt teiste piltide suurusi ja asukohti muutes, antud leheküljele. Kui klikkad “Lisa pilt”, siis pilt lisatakse teiste piltide peale ning sealt saate teda muuta ja liigutada sobivasse kohta. Klikates “Katkesta” katkestatakse toiming.

  Fotode resolutsioon ja kvaliteedi kontrollimine

Fotoraamatus olevate fotode kvaliteeti saab kontrollida kui klikata menüüst Fail/Resolutsioon käsureale. Soovitav resolutsioon on 300 DPI-d (Dots per Inch. Punkti tolli kohta). Kui probleeme ei esine ja fotod on piisava resolutsiooniga, siis avaneb aken, kus kuvatakse tekst “Raamatust ei leitud probleeme”. Juhul kui mõni foto on liiga madala resolutsiooniga (ka albumis on foto juures kolmnurkne hoiatusmärk), siis avaneb dialoogiaken, kus on loetletud üles probleemsed fotod ning rakendus soovitab need välja vahetada. Kui saadetakse trükki liiga madala resolutsiooniga piltidega fotoraamat, siis labor ei vastuta trükise kavaliteedi eest.

  Küljenduse mallid

Fotoraamatu küljendamisel (piltide ja tekstide paigutamisel lehele) on võimalik kasutada olemasolevaid küljenduse malle, mis asuvad paremal tulbas “Lehe küljendused” all. Sorteerida on võimalik malle kas piltide arvu (1-9 lehel), rakendusega kaasas olevate (Ainult põhiküljendused) või fotoraamatu tegija poolt salvestatud (Muudetud küljendused) küljenduste kaupa. Oma loodud uusi küljenduse malle saab salvestada menüüribal “Salvesta lehekülg olemasoleva küljendusena” klikates. Küljenduse malle saab lehele lisada lihtsalt neid avatud leheküljele hiirega lohistades.


VEK lill Klienditugi (tööpäeviti kella 10-18ni) fotoraamat@vekfoto.ee või telefonil 5750 1651
Abi